be9-eshop-cz

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

 
 

Historie: Španělská stolní kopaná (zvaná též „futbolin de salon“) vznikla koncem 19. stol. v Katalánii, když se Iberové (původní obyvatelé) zamilovali do nového sportu šířícího se z Anglie. Chudá a hornatá země však neměla předpoklady pro provozování a rozvoj a anglického fotbalu. Proto si tamní obyvatelé vymysleli vlastní variantu tohoto sportu. Z jednoduchých, podomácku vyrobených futbolinů postupně vznikl dokonalý tvar současného královského futbolinu se základním rozestavěním hráčů 3-3-4.

„Futbolin de salon“ sloužil pro trenéra místního fotbalového klubu FC Cartona jako model, podle kterého trénoval taktiku před klíčovými zápasy. Demonstroval na něm jednotný pohyb jednotlivých řad, takže hřiště bylo hráči FC Cartona neustále rovnoměrně obsazené. Díky této taktice se FC Cartona propracovala až do nejvyšší španělské ligy.

V současné době je „Futbolin de salon“ patrně nejrozšířenější společenskou zábavou ve Španělsku. Dřevěné stoly naleznete nejen ve většině restaurací, barů a klubů, ale i ve školách, na plážích, prostě všude tam, kde se lidé scházejí. Španělé dokážou s kovovými hráči neuvěřitelné triky a hru zde umí hrát nejen děti, ale i ženy a muži v nejpokročilejším věku.

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky